top of page

PRACE  NAD  SZKOLNYM  OGRÓDKIEM  PETROGRAFICZNYM  RUSZYŁY …
     W Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie ruszyły prace nad stworzeniem Lapidarium Historyczno- Geologicznego (ogródka petrograficznego). Co to takiego? Lapidarium (łac. lapidarius – kamienny) jest to miejsce przechowywania i prezentowania zgromadzonych okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów rzeźb, nagrobków, pomników, elementów pochodzących z zabytkowych budowli. Naszym zamierzeniem jest utworzenie takiego właśnie muzeum geologicznego pod otwartym niebem i zgromadzenie w nim różnych skał będących bogactwem naszego regionu, a pozostawionych przez lądolód. Będzie ono stanowić ciekawy ośrodek edukacji geologicznej i środowiskowej do poznawania przyrody nieożywionej. Ogródek petrograficzny prócz pełnienia funkcji dydaktycznych będzie pełnił również rolę estetyczną oraz przybliży społeczności lokalnej jedną z cech charakterystycznych naszego regionu.
Środki finansowe na ww. zadanie pozyskałyśmy z Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej działającego w strukturze Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Przyznana kwota nie pozwoliłaby jednak na całościowe sfinansowanie przedsięwzięcia. W założeniach projektu bowiem wymagany jest wkład własny szkoły. Wobec powyższego przystąpiłyśmy do pozyskiwania sponsorów oraz poszukiwania chętnych osób do pomocy.
Z nieocenioną pomocą przyszli nam rodzice naszych wychowanków (uczniów kl. V b i VI a), jak i ich rodziny.
26 października 2013 r. (w sobotę) słowa obróciły się w czyn … Punktualnie o godzinie 10.00 do prac stawili się: p. Sylwia i Tomasz Szewczykowie z 4 dzieci oraz p. Paweł Trejderowski, p. Agnieszka Szemplińska – Sidwa i p. Dominik Domian, p. Anna i Waldemar Żokowscy z córką, p. Sylwia Wojtach z córką, p. Jan Kudosz z 2 synami, p. Bogumiła Świerczewska z córką, p. Sylwia Kulesza z 2 dzieci, uczniowie klasy Vb - Michał Chmielewski i Karolina Stempka, Błażej Karpiński z klasy III e oraz my. Przystąpiliśmy do pierwszych prac, które polegały na przygotowaniu terenu pod głazy – zerwaniu darni, wyrównaniu terenu i posadzeniu roślin ozdobnych.
Zaangażowanie wszystkich było ogromne. Nie zniechęciła nas nawet zła aura. Podczas pracy panowała przesympatyczna atmosfera. Załączone zdjęcia  mówią same za siebie i w pełni oddają obraz prac. Spotkania tego typu niesamowicie służą integracji uczniów, nauczycieli i rodziców.
Wykonane podczas sobotniego przedpołudnia czynności związane były z realizacją dopiero pierwszego etapu projektu. C.d.n.


Nauczyciel historii – Elżbieta Bilkiewicz
Nauczyciel przyrody – Anita Januszewska

 

bottom of page