top of page

Tydzień zdrowego chlebka w bibliotece

W styczniu biblioteka szkolna przygotowała wystawę pn. ,,Od ziarenka do bochenka” ukazującą etapy powstawania chleba dawniej i dziś, na której wyeksponowano różnego rodzaju ziarna, gatunki  mąki używane do wypieku chleba i różne rodzaje pieczywa. Przeprowadziła także zajęcia dla klas I-III i grup przedszkolnych na temat ,, Jak powstaje chleb?’’ A wszystko to w ramach ,,Tygodnia zdrowego chlebka” zorganizowanego przez Zespół do spraw promocji zdrowia. Na zajęciach uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o produkcji chleba dawniej i dziś, poznać niektóre zwyczaje i tradycje oraz wybrane przysłowia z nim związane, a także pracę i zawody ludzi biorących udział w jego powstaniu. Dużą atrakcją okazało się mielenie w młynku i ucieranie w moździerzu ziaren zbóż, tarcie bułki oraz degustacja różnych rodzajów chleba upieczonego przez rodziców. Zajęcia bardzo podobały się naszym gościom, dostarczyły wielu wrażeń, wzbogaciły ich wiedzę i słownictwo.

W czasie przerw lekcyjnych bibliotekę odwiedzali również uczniowie klas starszych - oglądali wystawę i degustowali chleb, a w ramach zastępstw prowadzonych przez p. J. Szmit rozmawiali o problemie głodu na świecie i poszanowaniu żywności.

                                                                                                                                                 

Nauczyciele biblioteki

W styczniu 2019 roku

TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA

BIBLIOTEKI SP NR 1 w BARCZEWIE

w klasach I-III i IV-VIII uzyskali:

Mario Majzner z kl. III b – 4 książki Kuba Bieliński z kl. VI b – 7 książek Najlepiej czytającymi klasami okazały się klasa III b i VI b. Gratulujemy !!!

Mikołajki z Mikołajkiem

W grudniu biblioteka zaprosiła uczniów klas IV do udziału w konkursie czytelniczym ,,Mikołajki z Mikołajkiem’’. Konkurs dotyczył znajomości pierwszej części książki „Mikołajek” autorstwa Jean-Jacques’a Sempe i Rene Gościnny. Uczniowie z zapałem odpowiadali na pytania dotyczące bohaterów lektury i ich przygód. Za udział w konkursie uczestnicy otrzymali dodatkowe punkty z zachowania, a zwycięzcy dodatkowo nagrody niespodzianki. Są nimi: Pola Jabłońska, Iza Gleba, Nikola Borowska, Agata Czarnecka, Zuzanna Deptuła, Oliwia Jakubaszek, Patrycja Zalewska, Maja Witkowska i Kinga Szczerba.

Wszystkim dziękujemy za udział i gratulujemy!

Nauczyciele biblioteki

Mikołajkowe przeczytanki

Dnia 6 grudnia biblioteka szkolna zaprosiła uczniów na Mikołajkowe przeczytanki za niespodzianki. Ta czytelnicza zabawa polegała na przeczytaniu w czasie przerwy swojemu koledze lub koleżance dowolnego, krótkiego fragmentu wybranej przez siebie książki. Te nietypowe czytelnicze sms-y zostały nagrodzone mikołajkowymi niespodziankami.

Nauczyciele biblioteki

Świąteczne spotkania z książką
W ostatnim tygodniu przed zimową przerwą świąteczną, w bibliotece szkolnej odbywały się Świąteczne spotkania z książką, na które zostały zaproszone klasy 0-III z wychowawcami. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę książek o tematyce świątecznej i ręcznie wyszywanych kart bożonarodzeniowych. Z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanych dla poszczególnych klas opowiadań, na podstawie których przypomnieli sobie zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Następnie odpowiadali na pytania związane z wysłuchanymi tekstami oraz rozwiązywali świąteczne zagadki. Poprawne odpowiedzi nagrodzone zostały słodkościami i kolorowankami. Na zakończenie nastąpił oczekiwany przez uczniów moment wypożyczenia do domu wybranej przez siebie książki. Niektórzy od razu zajęli się lekturą…
Listopad

Spotkanie z poetką

W grudniu w ramach ,, Spotkań z ciekawymi ludźmi”, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z p. Katarzyną Suraj pn. ,,Wierszykarnia pani Kasi”, w którym udział wzięli uczniowie klasy II a. Podczas wizyty autorka stworzyła niezwykle serdeczną atmosferę. Opowiedziała, jak zaczęła się Jej przygoda z pisaniem, skąd czerpie pomysły i zaprezentowała wiersze własnego autorstwa, które bardzo spodobały się drugoklasistom. Następnie uczniowie bawili się w dobieranie rymów, wyszukiwanie ich w czytanych przez Panią Kasię utworach i układanie krótkich wierszyków. Na koniec podziękowali gościowi za wesołe i twórcze zajęcia z poezją.

Nasza Niepodległa

Szczególna, bo 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez nasze państwo, była okazją do przygotowania w bibliotece szkolnej okolicznościowej wystawy na podstawie materiałów IPN-u pn. ,,Ojcowie niepodległości” oraz przeprowadzenia dla uczniów klas I-VIII i grupy przedszkolnej cyklu lekcji o tematyce patriotycznej. Na lekcjach tych uczniowie utrwalali i poszerzali wiedzę o historii Polski, jej bohaterach i symbolach narodowych. I tak klasy 0-IV dowiedziały się w wielkim skrócie o początkach powstania państwa polskiego, ciężkim dla Polaków czasie zaborów i ich dążeniach do odzyskania niepodległości. Wyjaśniały znaczenie słowa ,,niepodległość”, ,,patriota”, recytowały wiersz ,,Katechizm małego Polaka”, słuchały pieśni patriotycznych oraz mówiły o symbolach narodowych. Klasy V-VIII poznały najważniejsze momenty z historii Polski prowadzące do odzyskania niepodległości i sylwetki jej twórców.

Biblioteka przygotowała również zadania czytelnicze związane z naszym hymnem narodowym dla poziomów klas IV-V i VI-VIII. Za wykonanie zadań dodatkowe punkty z zachowania otrzymali: Joanna Gostkowska z kl. IV a, Dawid Pieczkowski z kl. VI c oraz Paulina Czarnota, Paweł Białecki, Wiktoria Chludzińska, Leon Domian, Alicja Hemmerling i Patryk Szymański z kl. VII b.

Do nagród niespodzianek wylosowani zostali Joanna Gostkowska i Dawid Pieczkowski.

Klasy III rozwiązywały krzyżówkę o Polsce. Do nagrody niespodzianki zostali wylosowani : Dawid Milewski i Sandra Kwiatkowska z kl. IIIa. Gratulujemy!

Październik

Przerwy w bibliotece

Chociaż aura na dworze dopisuje, uczniowie chętnie odwiedzają bibliotekę - czytają, grają, przygotowują się do projektów, prac domowych, prowadzą rozmowy lub pomagają bibliotekarzom w pracach technicznych. Cieszymy się, że dobrze się tu czujecie i zawsze miło Was gościmy.

Spotkanie z niezwykłym gościem

Dnia 17 października w ramach ,, Spotkań z ciekawymi ludźmi” gościliśmy w naszej bibliotece pana Jakuba Kowalskiego - st. kpt. Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, który przybliżył uczniom klas III temat pożarnictwa i codzienną pracę strażaków. Dziękujemy za ciekawe i bardzo interesujące przedstawienie tematu. Dzieciaki pełne wrażeń po mierzeniu ubioru i sprzętu strażackiego na długo zapamiętają to spotkanie.

Podsumowanie zadań październikowych

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka przygotowała dla poszczególnych poziomów klas zadania, których celem było propagowanie czytelnictwa. Dodatkowe punkty z zachowania i nagrody niespodzianki za ich wykonanie otrzymali: Joasia Gostkowska z kl. IV a, Zuzia Gąsiewska z kl. V d oraz Marysia Kostrubska, Karina Kwaśniewska, Nikola Niedźwiecka i Kacper Kukliński z VI c.

Biblioteka zaprosiła również uczniów klas II do udziału w konkursie plastycznym pn. ,,W bibliotece”. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy II a: Magda Mikołajczyk, Magda Rucińska i Kamil. Gratulujemy!

20181031_125505.jpg

Pokonać wierszyki łamiące języki - zabawa czytelnicza

Również klasy IV-VIII zostały zaproszone do wzięcia udziału w zabawie czytelniczej ,,Pokonać wierszyki łamiące języki”. Polegała ona na głośnym zaprezentowaniu wylosowanego do przeczytania wierszyka - ,,łamijęzyka‘’. Trzeba przyznać, nie było łatwo. Każdy, kto spróbował swoich sił w tej zabawie i przeczytał bezbłędnie swój wierszyk, otrzymał nagrodę niespodziankę.

Książka z imieniem w tytule - zabawa czytelnicza

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka zaprosiła uczniów klas II-III na zabawę czytelniczą pn. ,,Książka z imieniem w tytule”. Każdy uczeń, który w wyznaczonych dniach przyszedł do biblioteki i odszukał na półkach książkę z własnym lub innym imieniem w tytule, otrzymał drobny upominek.

Książka z imieniem w tytule - zabawa czytelnicza

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka zaprosiła uczniów klas II-III na zabawę czytelniczą pn. ,,Książka z imieniem w tytule”. Każdy uczeń, który w wyznaczonych dniach przyszedł do biblioteki i odszukał na półkach książkę z własnym lub innym imieniem w tytule, otrzymał drobny upominek.

Z Kubą i Bubą szukamy synonimów

W październiku zaprosiłyśmy do biblioteki również III klasy. Tematem zajęć były synonimy. Choć brzmi to bardzo poważnie, to nie było się czego obawiać. A to za sprawą wprowadzenia uczestników w temat za pomocą króciutkiej opowiastki z książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”. W opowiadaniu tym wiecznie kłócące się bliźniaki, czyli Kuba i Buba, właśnie poznają na lekcji słowo synonim i próbują rozszyfrować jego znaczenie.Zastanowiliśmy sięz jakiego słownika możemy korzystać szukając synonimów. Następnie uczestnicy podzielili się na grupy. Każda z nich miała za zadanie połączyć w pary- synonimy otrzymane obrazki. Potem grupy dostały do odnalezienia w słowniku po trzy synonimy do podanych wyrazów. Mogłoby się wydawać, że takie zajęcia będą za trudne dla trzecioklasistów. Okazało się jednak, że uczestnicy świetnie sobie poradzili. Zupełnie jak Kuba i Buba.

Książka i biblioteka, to przyjaciele człowieka

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Associationof School Librarianship) w 1999 r. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W ramach obchodów MMBS biblioteka zaprosiła uczniów ,,Zeróweczki” i klas pierwszych na lekcje biblioteczne,,Książka i biblioteka, to przyjaciele człowieka”. Na początek nasi mili gościezwiedzali bibliotekę w trakcie zabawy ruchowej przy muzyce. Następnie mieli okazję poznać różne rodzaje książek oraz korzyści wynikające z czytania.Z wielkim zainteresowaniem dotykali stron zapisanych alfabetem Braille’a, poszukiwali Nunusia-przyjaciela Koci Kici w książce z ,,okienkami”.Chętnie wysłuchaliprezentowanej z pomocą barwnych ilustracji bajki z audiobooka. Na koniec mówili o zasadach korzystania z książek i otrzymali kolorowe zakładki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.Wychodząc z biblioteki uczniowie wypożyczali także książki do poczytania w domu.

Wrzesień  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2018

 

Okazji do czytania jest wiele. Jedną z nich jest na pewno  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania,  obchodzony 29 września. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej ( ur. 29 września 1888 r.) autorki książek dla dzieci i młodzieży, założycielki „Płomyka” i redaktorki „Płomyczka”. Święto ma w naszym kraju już kilkunastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Nasza biblioteka również zorganizowała wspólne, głośne czytanie, włączając się w tym roku do akcji zorganizowanej przez sieć sklepów Biedronka. Dnia 28 września uczniów klas O-III odwiedziły uczennice z klasy VII c. Czytane przez nie fragmenty książki pt. ,,Gang słodziaków” stanowiły zachętę do dalszego poznawania przygód jej bohaterów. Wszystkim klasom zostały również przekazane maskotki Słodziaki oraz albumy z naklejkami, po to, aby zachęcić uczniów do codziennego czytania. Dzieciom przebywającym w świetlicy czytała pani Agnieszka. Do akcji włączyli się też nauczyciele grupy przedszkolnej. Również w klasach IV-VIII od samego rana czytano lektury, książki zaproponowane przez uczniów i nauczycieli, wykonywano do nich ilustracje na zajęciach plastyki. ,,Dzień Głośnego Czytania” był znakomitą okazją zaproszenia uczniów do świata książki i  promocji czytelnictwa.

Nauczyciele Biblioteki

bottom of page